Babka bycza - smaczna babka

W niedzielę 27 maja 2007 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu wraz z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowały, w ramach  V Bałtyckiego Festiwalu Nauki, stoisko poświęcone  babce byczej (Neogobius melanostomus).

Gatunek ten jest jednym z nowych inwazyjnych gatunków, które dzięki nierozwadze człowieka pokonały naturalne bariery rozprzestrzeniania się i przedostały się do naszego morza. Babek byczych w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej stale przybywa. Wiosną niejednokrotnie dominują one w rybackich połowach żakami i mierożami. Jak na razie nasi rybacy nie starają się łowić ich zbyt dużo, gdyż popyt na ta rybę jest ograniczony. 

Odbiorcy ryb i ich konsumenci nie pamiętają o walorach smakowych tego gatunku i sposobach jego kulinarnego wykorzystania.

 Pokaz gotowania ryby.

Pani Bożena zdradziła skład sosu jakiego używa do sałatek.

Goście festiwalu mogli spróbować przygotowanych specjałów.

Stacja Morska i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku  postanowiły to zmienić i zorganizowały stoisko promujące konsumpcję babki byczej wśród mieszkańców Trójmiasta i turystów. Goście stoiska oprócz materiałów informacyjnych dotyczących babki mogli obejrzeć przygotowany przez panią Bożenę Dykiel pokaz smażenia i gotowania zupy z babką byczą.

 

Nie obyło się bez autografów pani Bożeny Dykiel ...

 

 

... i pamiątkowych zdjęć.

 

Ponadto zaprezentowano na stoisku oryginalne ukraińskie puszki z babką byczą oraz suszone ryby tego gatunku.

Polskie puszki z babką byczą, a wśród nich oryginalna ukraińska z "byczkami".

Imprezą tą obie instytucje rozpoczęły zaplanowaną na szeroką skalę promocję konsumpcji babki byczej w społeczeństwie, której efektem ma być ograniczenie liczebności populacji tej ryby w naszych wodach, a poprzez  pojawienie się nowej ryby na naszych stołach powstanie dodatkowego źródła dochodów dla polskich rybaków.

Tekst: Marcin Gawdzik

Foto: Krzysztof E. Skóra

28.05.2007r.

<<< POWRÓT